От заразата „Чагас” (Chagas) органите и вътрешностите на човек буквално експлоадират. Наричат я новият СПИН на Америка
„Чагас” (Chagas) е смъртоносна болест, която се разпространява чрез насекоми, които смучат кръв. Заразата е паразитираща и са открити големи сходства с начина, по-който в началото се е разпространявал ХИВ – СПИН. Информацията е базирана на ново проучване на английски учени, оповести БЛИЦ.
„Чагас” (Chagas) е наречена на нейния откривател Карлос Рибейро Юстиниано Чагас. Той е бразилски лекар, който през 1909 г. пръв диагностицирал болестта.
Подобно на СПИН и „Чагас” (Chagas) се открива много трудно. Възможно е да минат години за преди да се появят първите симптоми, предупреждават експерти в материала „Пренебрегнати тропически болести”, публикуван в списание ПЛОС.
По направена статистика вече около 10 милиона души боледуват от болестта по целия свят. Най-голям е броят на заразените в Боливия, Колумбия, Мексико и Централна Америка.
Регистирарини са около 30 000 заразени в САЩ, писа вестник „Ню Йорк Таймс”. Заразата се е разпространила в САЩ чрез имигрантите, които идват от Латинска Америка да си търсят препитание в САЩ.
Ако заболяването бъде диагностицирано рано, заразата се лекува успешно чрез интензивно 3-месечно медикаментозно лечение. Поради дългия инкубационен период на вируса и лечението със скъпи медикаменти, хората не провеждат пълен курс на лечение на „Чагас” (Chagas).
Болестта се разпространява и по кръвен път – при преливане на кръв. По този повод в САЩ и в цяла Латинска Америка редовно изследват кръвта в кръвните центрове и за „Чагас” (Chagas).
Много по-рядко може да се предаде от майката на детето.
„Чагас” (Chagas) се пренася при ухапване от насекомото Триатома протракта. Тези насекоми смучат кръв и са от разред Полутвърдокрили. Те отделят паразита Trypanosoma cruzi в кръвоносната система на жертвата.
Видът Triatomids представлява черни безкрилати бръмбари, чиято дължина е около 20 мм. Те са известни още с наименованието „целуващите буболечки”. Мухата Цеце е най-близкият им роднина. Мухата Цеце обитава Африка и причинява сънната болест.
„Чагас” (Chagas) протича в две фази.
През първата фаза може въобще да не се проявят никакви симптоми. Но може да се появи треска, усещане за отпадналост или подуване на очите.
При втората фаза болестта е в ремисия. Ремисия е временното намаляване или изчезване симптомите на едно заболяване. В тази ситуация човек вече е освободен от симптомите на болестта, те са овладени или остават стабилни с течение на времето.
Възможно е да изминат години преди симптомите на „Чагас” (Chagas) отново да се появят. Тогава заразеният има запек, усеща коремни болки и появяват се проблеми с храносмилането.
Паразитът може да достигне до сърцето чрез кръвта, където живее и даже да се размножава.
Около ¼ от заразените с „Чагас” (Chagas) страдат от разширено сърце или черва. В един момент те могат да се взривят (да се пръснат) като причинят внезапна смърт.
Калинка Петрова