Наблегнете върху тези 5 храни, за да засилите защитата си срещу вредното действие на слънцето и рака на кожата.
Когато става дума да предпазите кожата си от слънцето, това, което слагате в чинията си, може да е не по-малко важно от това, с което мажете тялото си.
Храните, които са богати на антиоксиданти, могат да помогнат за намаляването на свободните радикали и да предпазят кожата ви от най-вредните ефекти на слънцето, казват дерматолози.
Тези радикали, образувани от ултравиолетовите лъчи, са основната причина за слънчеви увреждания (като изгаряне, преждевременно стареене и чернодробни петна) и някои видове рак.
През последното десетилетие редица изследвания демонстрираха, че очевидно антиоксидантите в храната могат да елиминират свободните радикали и значително да намалят риска от слънчево изгаряне, предракови кожни образувания и карцином на сквамозните клетки.
1. Ярки плодове
Прекомерното слънчево греене може да навреди и на растенията точно толкова, колкото на хората. „Когато вие и аз излизаме навън на слънце, ние се намазваме с предпазващ крем. Растенията пък използват цвета като слънцезащитно средство“, казва д-р Ралф Фелдър, специалист по вътрешни болести във Финикс, САЩ, и автор на книгата Диетата за допълнително години. „Колкото по-ярко е растението, толкова по-защитено е от нежеланите лъчи.“
Някои от най-ярките растения дължат цвета си на ликопена – естествен пигмент, вид каротиноид, който се съдържа в червените и розовите плодове. Каротиноидите помагат, като се натрупват на местата, най-чувствителни към слънчевата светлина – очите и кожата.
Суровите домати са богати на ликопен, но сготвените са дори още по-добри за вас, тъй като термичната обработка го освобождава от „опаковката“ му.
При едно изследване, проведено през 2001 година, 40 доброволци, които ежедневно консумирали 40 г (около 3с.л.) доматено пюре плюс 10г (около 2 ч.л.) зехтин (за подпомагане на усвояването) в продължение на 10 седмици, изгаряли с 40% по-рядко от хората, избягващи доматите, когато изследователите излагали участъци от кожата им на ултравиолетови лъчи.
Опитайте.
Готвени домати се съдържат навсякъде – в доматения сок и пюре, супите, сосовете, кетчупа.
Добри количества ликопен можете да си набавите също и от динята, гуавата и розовия грейпфрут.
Лесно ще намерите и други каротиноиди – яжте плодове и зеленчуци с наситен цвят като боровинки, ягоди, както и червени, жълти и оранжеви чушки.
2. Студеноводна риба
Рибата не се нуждае от защита срещу слънцето, но съдържащите се в нея мастни киселини омега-3 помагат много за предпазване на кожата. Подобно на антиоксидантите, те успокояват възпалението. Освен това клетките, изградени от мононенаситени мастни киселини (каквито са омега-3), са по-способни да се защитават от вредните свободни радикали в сравнение с онези, изградени от наситени мазнини, сочат дерматолозите.
Освен увеличаването на „добрите“ мазнини, препоръчително е и да намалите общия си прием на мазнини. При едно изследване през 1995 година върху 115 души, преди това лекувани от рак на кожата (различен от меланом), онези от тях, които понижили консумацията си на мазнини от 36 на 20% от общите калории, ограничили риска си от поява на предракови кожни образувания със 75%.
Опитайте. За да се възползвате от благотворните ефекти от мононенаситените мастни киселини, специалистите препоръчват седмично да консумирате поне 2 порции (размерът на една порция е колкото тесте карти) богата на омега-3 риба (херинга, скумрия, пъстърва, сардини или сьомга). Изследванията показват, че същата полза ще получите и от приемането на хранителни добавки с рибено масло.
3. Тъмен шоколад
Антиоксидантите в него, наречени флавоноиди, могат да осигуряват защита на кожата от слънцето. При едно изследване на германски учени, което беше публикувано през 2006 година в сп. Джърнъл ъф нютришън, две групи от по 12 доброволци започвали деня си с чаша горещ шоколад. Напитката на първата група съдържала 329 мг какаови флаваноли (клас флавоноиди), докато на втората – само 26.8 мг. В началото, средата и края на изследването малък участък от кожата на участниците бил тестван за способността й да блокира слънчевата радиация. Резултатите показали 25-процентно повишаване на тази способност при онези, които консумирали богатата на флаваноли напитка, докато при втората група не се наблюдавала промяна.
Опитайте. Хапвайте по 50-60 г тъмен шоколад на ден, препоръчват експерти. От млечния обаче няма да имате полза – млякото възпрепятства абсорбирането на флавоноидите. Поради тази причина не слагайте мляко и в какаото си.
4. Зелен и черен чай
И двата вида чай съдържат полифеноли – антиоксиданти, които атакуват свободните радикали, образувани от слънцето. През 2007 година списанието на Американската академия по дерматология публикува изследване на учени от Медицинския институт в Дартмут, които открили, че участниците, пиещи по две или повече чаши зелен или черен чай на ден, имали с 30% по-малък риск от карцином на сквамозните клетки в сравнение с онези, които не пиели чай. Нещо повече – хората, които пиели редовно чай от 47 години или повече, постигали ограничаване на риска с цели 51%.
Опитайте. Оставете чая да кисне малко по-дълго от нормалното – около пет минути. Колкото по-дълго престои, толкова повече ще се увеличи полифеноловото съдържание.
5. Зелени листни зеленчуци
Информираните хора знаят, че броколито и листните зеленчуци от рода на спанака и къдравото зеле помагат за предпазване от рак на белия дроб и дебелото черво. Но нови доказателства сочат, че тази антиракова защита може да обхваща и кожата.
Това откритие не беше изненада за мнозина учени, които изследват връзката между кръстоцветните растения и антираковата защита от десетилетия. Наскоро те откриха, че кълновете от броколи крият в себе си мощно оръжие за борба срещу рака на кожата – съединението сулфорафан. То увеличава естественото производство в организма на ензимите, които предпазват кожата от слънцето. Броколито не е заместител на слънцезащитните кремове, но тази защита, която ви дава, няма да бъде отмита от водата в басейна.
Опитайте. Създайте си навика да консумирате броколи, като приготвяте една глава на пара (или две за цялото семейство) всяка седмица. След това я дръжте в хладилника и си взимайте порции с големина около половин чаена чаша, като ги добавяте към сандвичи и салати.