Древните римляни са използвали бетонен разтвор на базата на вулканична пепел
Римската архитектура успя да устои на изпитанието на времето, благодарение на „тайна съставка“: наличието на вулканична пепел в техния строителен материал. Учените смятат, че „рецептата“ може да бъде полезна за изграждането на съвременни сгради. Древните римляни са използвали бетонен разтвор на базата на вулканична пепел.

Колизеумът строен от древните римляни издържа изпитанието на времето и е запазен до днес
Една група от изследователи от Министерството на енергетиката разкри, че световно известните паметници на римската архитектура, като Колизеума, Пантеона, на Имперския форум и Траяновия пазар са изградени с хоросан, съдържащ вулканична пепел, съобщава списанието New Center. Досега тайната на силата на материали е било неизвестно.
Циментовата замазка с вулканична пепел се разглежда в продължение на векове като основна материална съставка, която осигурява дългосрочна издръжливост на древния римски бетон. Възпроизвеждане на имперския хоросан се основава на бетонната стена на Траяновия пазар, в който се наблюдава съпротива срещу микроспукване чрез сближаване на калциево-алуминиеви циментирани халки, които са и силикатно-хидратирани.В мястото на кристализацията се открива траен калциево-алуминиев силикатен минерал, който засилва повърхностните зони и на смеси на циментова матрица. Старите хоросани правени по времето на древните римляни са с гъсти срастнали кристали, които възпрепятстват разпространението на пукнатини и запазват сближаването на частиците в строителния материал. Траяновият бетон осигурява доказан прототип за екологично чисти конгломерати в бетоните, които съдържат приблизително 88% вулканична скала. те все още поддържат тяхната химическа устойчивост и структурната цялост в сеизмично активни среди в хилядолетните постройки здрави като скали.


Траяновият пазар в Рим издържа 2000 години на сеизмичната активност на земята
Чрез използването на рентгенови лъчи, учените са изследвали структурата на хоросаните, използвани в римско време, които са били тествани в миналото за счупвания и микропукнатини. Благодарение на един експеримент, продължил 180 дни, изследователите са успели да определят, че замазката съдържа в състава си вулканична пепел, която създава кристални структури, които предотвратяват появата на микропукнатини. Тя дава невероятни материални качества, които позволяват на бетона да се превърне в един вечен материал.
Бетонът на пазарите на Траян, сега Музей Fori Imperiali в Рим, е погълнал енергия от сеизмичната активност на земното разклащане и дългосрочно уреждане за почти две хилядолетия, оставайки в голяма степен непокътнат структурно.
Изследователите ще продължат да разследват качествата и свойствата на вулканичната пепел и да потърсят начини да се включи в производството на модерен бетон, за да се подобри неговата устойчивост.