Учени установиха защо недолюбваме дебели хора. В този материал става дума и за това, защо все още отказват да взимат по-пълните кандидати за работа.
Така стана, че от страниците на всяко списание по света ни гледат кльощави момичета, слабото тяло е издигнато в култ, а на пълните хора животът стана доста горчив.
Още от детството си „поничките“ са принудени да търпят издевателствата на връстниците си, а в по-зряла възраст се сблъскват и с дискриминация при търсене на работа.
Дълго време никой не изучаваше този въпрос. Снизходителното отношение на „кльощавите“ към притежателките на по-пищни форми винаги се е смятало за нещо естествено и няма нужда от никакви обяснения.
Но все пак учените решиха да стигнат до същината на проблема го изследваха изцяло.
Причината, поради която никой не жали пълните хора, се оказа банално проста – слабите момичета, когато погледнат тези, които ги превъзхождат няколко пъти по обем, подсъзнателно се страхуват да станат същите.
Този страх е подобен на детският страх от чудовищата, които живеят под кревата. Но ако детето стиска очи и се крие под одеялото в истинския смисъл, то възрастният човек се крие под одеялото на неприемането – “ не го забелязвам, значи е изчезнало“.
Знаете ли, ЧЕ: Със зехтин за пиене се отслабва най-лесно?
Тези страхове не са от днес. Те крият началото си още от древността. Както поясняват изследователите, в продължение на много столетия хората са се стремили да избягват своите събратя, които са имали някакви рани или други телесни повреди.
Набираща скорост причина е, че пристрастието към непрекъснатото тъпчене с храна все повече се възприема от нарастващ брой хора като зависимост, подобна на тези към наркотиците и пиенето. А всяка една зависимост идва да ни подскаже, че си имаме работа с човек, който не умее да контролира страстите си.
Затова и все повече народ, когато срещне човек с наднормено тегло, реагира така, все едно е срещнал някой наркоман или закоравял пияница. Естествено, тези видове зависимости се различават по страшно много неща, но си приличат по едно: хората не знаят кога да спрат, за да съхранят здравето и добрата си форма.
Също така трябва да се вземат предвид и наследствените, и хормоналните фактори и да не бързаме да търсим виновни. Просто обясняваме на какво се дължи негативното отношение и нежеланието на някои работодатели да наемат пълни хора на щат при себе си.
Група изследователи от университета Колумбия смята, че антипатията към тлъстите хора е едно от най-разпространените предубеждения в днешно време. При това без тенденция за промяна в бъдеще – неприязънта даже се увеличава. Най-негативни чувства към дебелите изпитват хора, които имат проблеми със здравето – както вече споменахме, те панически се страхуват, че тяхната болест ще доведе до качване на теглото (напълняване).
Но учените отбелязват, че въпреки негативното отношение на обществеността към дебелите хора, все пак от година на година това отношение става все по-лоялно. Изследователите си обясняват това с факта, че затлъстяването вече е станало национален проблем в много страни и вида на пълен човек вече не учудва никого – това лека полека ще стане норма.
Лош пример са. 5 годишно 50 килограма със сигурност не е само нездравословно, но и грозно. Повечето дебели хора са с приятни характери, но въпреки това голи са отблъскващи.
Вярно е. Според някои окултни учени зависимостта от плюскането по нищо не отстъпва като грозота и ужасни последствия на приема на наркотици, алкохолизма и пристрастяването към големи количества телевизия. Затова много хора реагират по същия начин, когато видят някой дебел човек, както ако срещнат някой изпаднал пияница. Неприятно ни е да го кажем, но зависимостите са ужасни, в какъвто и вид и форма да ни се явяват.