♠ Кой е Вълчан Войвода ♠ Как става хайдутин ♠ Хайдушки живот ♠ Съпруга и деца ♠ Смърт ♠ Златото на Вълчан Войвода ♠ Прочутата карта, която всички търсят ♠ Дневникът на поп Мартин ♠ Комунистите и съкровището ♠ Мистични легенди за Вълчан и съкровището
Съдържание:
- Кой е Вълчан Войвода?
- Как Вълчан става хайдутин
- Хайдушки живот
- Съпруга и деца на Вълчан войвода
- Смърт
- Златото на Вълчан войвода
- Прочутата карта, която всички търсят
- Дневникът на поп Мартин
- Комунистите и съкровището
- Мистични легенди за Вълчан и съкровището
- Книги за Вълчан Войвода
- Паметници на Вълчан Войвода
- Предавания и филми
Още в текста: ♠ Книги за Вълчан войвода ♠ На Христо Красин ♠ Други ♠ Паметници на Вълчан Войвода ♠ Предавания и филми ♠ Вълчан Войвода и Варна ♠ По следите на Вълчан Войвода ♠ Легендата за Вълчан
Легендарен и митичен – с тези думи започва всеки популярен текст, посветен на Вълчан Войвода. Дали защото се нуждаем от герои или защото геройството за велика кауза печели сърцата и впечатлява ума?
Ето, Робин Худ прекосява 8 века от човешката историята и още вълнува хората. Само защото каузата му е да се подкрепят бедните.
Тогава какво да кажем за Вълчан войвода, чиято кауза е била още по-велика? Освобождаването на един народ. Освобождаване чрез откуп в размер на десетки мулешки товара чисто злато.

Така е изглеждал Вълчан войвода в представите на скулптурите Бойчев и Мъников
А, да! Богатството на Вълчан. Още един силен мотив за неговата мистична легендарност. Днешните читатели ахкат пред описанията на събраните от войводите под водачеството на Вълчан несметни богатства.
Могат ли иманярите да останат безчувствени? Десетки и десетки съвременни златотърсачи преравят планините на България и все още не са открили ни монета.
Казват, че несметните богатства са били откраднати. Нищо, търсенето продължава. Човешкото въображение винаги ще се впечатлява от героите и закопаните съкровища.
Кой е Вълчан Войвода?
Сега и аз ще употребя думата „легендарен“, за да подчертая недостига на фактология. Цялата история за Вълчан се гради върху легенди и предания, а иманярите още преследват най-важното за тях материално доказателство – картата на имането.
Първото изследване за Вълчан провежда Р. Боев малко след 9 септември. На него стъпват в някои тези авторите на книга внука на Вълчан – Иван Хаджииванов, и за Вътрешната добруджанска революционна организация. Изданието се сочи като източник на направено изчисление, според което Вълчан е роден през 1775 г., 100 години преди Освобождението на България.
Този последен век от турското робство е историческата ситуация, в която се развихря дейността на най-богатия и влиятелен български войвода.
Има спорове за родното място на войводата, за името на жена му, за главната случка, която го е поставила извън закона и го е направила хайдутин.
Според едни източници, Вълчан войвода е добруджанец. В книгата за Иван Хаджииванов се казва друго – че дядо му Вълчан и целият му род са от Добруджа, а дядо му е Вълчан.
Според Р. Боев той е от несъществуващото днес село Пастелево, Лозенградско. Това родно място се потвърждава и от Ив. Богданов в „Бележити българи“. Авторът не е категоричен за годината на раждане, но дава доста точен период – 70-е години на 18 в.
Все пак част от изследователите настояват, че Вълчан се ражда в Добруджа в тегави времена. Политическата ситуация е описана в изследванията на проф. В. Тонев.
В последния век от османското владичество българското население се съпротивлява. Ответната реакция е терор и издевателства. Следващото последствие – формирането на хайдушко движение в Добруджанския край. Професорът споменава Вълчан като един от закрилниците на населението в онзи район на България.
Как Вълчан става хайдутин


Кадър от откриването на паметна плоча в Девня по повод 139 г. от смъртта на Вълчан Стоянов Вълчанов
Всички версии се обединяват около виждането, че турци са искали да „отмъкнат“ близка на Вълчан девойка. Според едни, това е била неговата годеница, според други – сестра му. Момичето се е казвало Рада. Вълчан е бил едва 18-годишен. Защитавайки я, той престъпил закона, може би е убил провинилия се турчин. Така или иначе, наложило се младежът да бяга.
Хайдушки живот
След кратки митарства Вълчан събрал дружина. Започнал да причаква богати кервани и да трупа ресурс в злато. Действал основно по пътя Силистра – Цариград. Там веднъж четата обрала турската държавна поща с голям товар пари. Тези пари Вълчан войвода използвал за строежа на църкви, мостове и манастири. Така се зародила и легендата за този войвода.
Съществува едно предание, което отново свързва Вълчан войвода със Странджа планина. Там имало една тайна местност до р. Резовска, на която се събирали войводи от различни краища. Те внасяли своята дан в обща каса, заради освобождаването на България. Самият Вълчан войвода давал в пъти повече от другите.
Турците се научили за съборите край Резовска и веднъж дори атакували сборището. Вълчан и другарите му се спасили, като се потопили в реката и дишали през тръстики. За памет на избавлението си построили мост.
Дружината на Вълчан варирала като численост и като членове през годините. Разказва се, че тя се събирала само през топлото време, а зимата се укривали в Цариград.
Отрядът на Вълчан подкрепил Индже войвода и участвал в походите и сраженията му. Той бил при Баба Ески, когато Индже разбил 18 000 души редовен аскер.
Името и дейността му се свързва още с Бойка войвода, поп Стойко от Елена, Мартин войвода и др.
Съпруга и деца на Вълчан войвода
Според родословно дърво на Хаджииванови, публикувано от Л. Златев и Х. Лебикян, Вълчан се е оженил за монахиня на име Епраксина. Той се е установил в Тулча и имал двама сина и две дъщери.
В изследването си Р. Боев посочва друго – че Вълчан се оженил за Лиляна – сестра на знаменосеца си. Те имали един син Атанас. Цитира се народна песен за сватбата на воеводата, която се е запазила в Странджанско. По-късно Вълчан увековечил Лилянка, като поръчал на каменоделци да изработят неин релеф край с. Голица във Варненско. Според Боев този релеф е унищожен от иманяри – той представлявал жена с кобилица.
Смърт


Монументът на Вълчан е издигнат на уникално място
И за мястото на смъртта има различни версии – че е починал в Тулча, че се е върнал в родното си Пастелево и трето – че е емигрирал в Румъния, където е и починал.
Преди това се оттегля Мартин войвода, а после изчезва и Вълчан. Според теза на Иван Богданов, дружината му била поета от Рада Баричана – Бойка войвода.
Златото на Вълчан войвода
Стигнахме и до най-вълнуващата за иманярите част от историята на Вълчан войвода. Разказва се, че при неговите набези върху кервани и търговци, както и от дарения на други войводи, са събрани огромна сума в злато. С тези пари Вълчан искал да плати на руския император да пристигне с войските си и да освободи България.
Съкровището било наистина впечатляващо. В него имало и златни римски и тракийски предмети, открити от хайдутите.
Вълчан използвал парите постоянно, изпращайки българчета да учат в чужбина. Той искал да създаде българска интелигенция.
С друга част от парите Вълчан купувал най-модерно оръжие за дружината си. Доставяли му пушки от Австрия.
Главната цел за натрупването на имането била да се „купи“ освобождаването на България. Да се купи помощ от Русия.
Преданията сочат, че предложението е било отправено. Нещо повече – императорът пратил посланик, който да се увери с очите си, че българските хайдути са платежоспособни. Все пак предложението не е било прието. Това е бил моментът на своеобразното пречупване на Вълчан. Той още малко действа в Югоизточната част на България, но вече възрастен, се оттегля.
Съкровището остава неизползвано – скрито някъде в планините. Легендите говорят за десетки мулешки товари злато, скрито някъде в планините. Най-ревностните иманяри сън не спят, покой не намират, търсейки къде е скрито златото.
Легендите казват, че когато Вълчан криел имането, поставил серия от напътстващи белези – нишани, обаче след това убил всички свидетели. Единственото физическо доказателство за съкровището останала…
Прочутата карта, която всички търсят
Легендите в Странджанско разказват и за натрупаните несметни богатства, и за картата, която води до него.
Картата е подкрепена фактологически от записки и скици от бележничето на Мартин войвода, бившият поп, който също като Вълчан излязъл в нелегалност след посегателство над любимата му.
Дневникът на поп Мартин
Дневник или тефтерче – то също е митично. Мнозина го цитират, но къде е то? Една хипотеза сочи, че в тефтерчето няма карта, а бележка. В нея се споменава карта, изчертава върху овча кожа. Тя показвала пътя към тайния трезор.


Иманяри разкопават пещери и планини в преследване на митичното злато
Иманярите вярват, че веднага ще познаят картата, щом я видят. На нея стояли подписите на войводите Вълчан и Мартин.
Говори се, че отправна точка към съкровището е Троянският манастир. И че трезорът е някъде покрай р. Черни Осъм. Ориентир бил огромен камък, който е вдигнат нависоко от човешка ръка. Може би от няколко стотин човешки ръце. Под камъка имало пещера, в която се криели несметните богатства.
Друга версия обаче казва, че имането не е до реката, а до селото Черни Осъм – в Родопите, близо до с. Косово. В бележника на отеца пишело, че съкровището е в пещерата Обща Маара, над самото село.
Нито картата, нито жълтица от имането на Вълчан не са открити до днес. Няма сериозни доказателства, а само блян на иманярите да се докопат до най-голямото българско съкровище.
Но има и други виждания – че богатството отдавна е открито и присвоено.
Комунистите и съкровището
Френска експедиция през 20 в. търсила в подземни тунели златото на Вълчан. Наши иманяри ровят не само покрай Черни Осъм, но и в Странджа, и край Пловдив и на още десетки други места, към които ги водят предположенията им.
Несполучилите говорят, че златото вече не е налице. Че то е открито и прибрано от комунистическата власт по време на социализма. Вероятно през 70-е или 80-е години, когато са се организирали много археологически експедиции.
Мистични легенди за Вълчан и съкровището
Мистичната теория за съкровището: то е омагьосано и се отбранява от три вещици. Или от много тежка магия.
Така иманярите си обясняват факта, че никой не може да намери и следа от огромното богатство. Тук не говорим за няколко торби пари, а за злато и златни предмети, които заемат огромна площ и трудно биха останали незабелязани.
Една легенда казва, че златото е наречено за освобождаването на България. Ако някой го похарчи за друго, ще бъде прокълнат.
Книги за Вълчан Войвода
Няколко десетки книги и изследвания са написани и публикувани за Вълчан и неговото злато. Някои се базират на лични проучвания, други пресъздават легендите. Твърденията се различават в почти всички пунктове.
Ето някои интересни издания за Вълчан.
Книги на Христо Красин
“Вълчан Войвода и златото на Рим”. В анотацията на издателството се сочи, че трудът не е за търсачи на злато, а исторически труд, написан за хората, които обичат България.
Историята е разказана увлекателно. База за нея са записките на поп Мартин. В книгата се твърди, че част от богатството на Вълчан идва от голямо римско съкровище, открито от Мартин.
“Съкровищата на Вълчан Войвода”. За този труд се казва, че стъпва изцяло на тефтерчето на отеца Мартин. Почти изцяло го предава, на места във вид на препис.
Разказва се за дейността на хайдутите из Родопите, Средна гора и Балкана. Дадени са и рисунки, които свещеникът е направил относно златото.
“Вълчан войвода, златният бог на България” от Васил Гинев. В книгата се разказва за последните 70-80 г. преди освобождаването на България. Визират се личности с историческо значение, сред които и Вълчан.
В анотацията се казва, че голяма част от разказаните истории са уникални, неизвестни и автентични. Идват от бабата на автора, която като девойка е говорила с последните живи очевидци и участници в дружината на Вълчан.
Паметници на Вълчан Войвода
През 2015 г. в с. Раювци (до гр. Елена) бе издигнат монумент на Вълчова поляна. Монументът е издигнат от бял камък, на най-високото място. Ансамбълът с околните вековни гори е впечатляващ.
Паметникът е авторска работа на Д. Бойчев и Вл. Мъников. Близо до него е направен параклис.
Видео от откриването на монумента:
През 2018 г. в с. Голица (до Долни Чифлик) е открита паметна плоча за Вълчан. Местните хора вярват, че на това място Вълчан е прекарал последните си години след Освобождението.
Паметни знаци са открити още в Гроздево край Щип, в Девненско и Провадийско.
Още легенди за Вълчан разказваме ТУК:
Предавания и филми
Вълчан Войвода и Варна
Във Варна е създаден комитет за издигане на паметник на войводата. Председателят Васил Гинев се мотивира с това, че хайдутинът е действал основно край морето – в околностите на Варна и Бургас.
Тезата му ще чуете в интервю, дадено през 2016 г. пред „Щрихи от утрото“:
“Ничия земя” разказва за откраднатите съкровища от българските земи. Сред тях е и Вълчановото. Подробностите във видеото:
А сега нещо нередактирано – разказ на подпийнали иманяри, който има над 70 хиляди показвания в ютуб. Явно „разбирачите“ не се впечатляват от факта, че разказът върви на маса и на чашка. Важното е каква информация дава.
Ето разказът „По следите на Вълчан Войвода“ в две части:
Първа част:
Втора част
Легендата за Вълчан
Тракийско дружество „Екзарх Антим Първи“ в Бургас публикува видео през 2015 г., в което се предават някои легенди за войводата. Името на разказвача не е посочено, но очевидно е представител на дружеството.