Откритата възпоминателна плоча е с надпис идентичен с друг в храм на Изида
Варовикова възпоминателна плоча с надпис идентичен с друг надпис, открит в храма на Изида на Филае (Philae), е открита в Южен Египет. Това е най-обещаващата констатация на археологическата мисия, която е търсила храма Тапосирис Магна (Taposiris Magna), около средиземноморския град Александрия. Археолозите са търсили гробницата на Клеопатра (69 пр. Хр. – 30 пр. Хр.), последната „трагична“ царица на древен Египет.
Комплексът на находката се намира на около 45 километра западно от Александрия. В неговите стени е запазен храм, посветен на Озирис, богът на възкресението и съпругата му Изида, която е великата богиня-майка в египетската митология.

Храмът Тапосирис Магна, в който е открита възпоминателна плоча от времето на Клеопатра
Местността с радиус от 5 километра е била претърсена и разкопана още от военната експедиция на Наполеон Бонапарт. Намерените артефакти не са били огрявани от светлина до тогава – 1801 година. Находките там са били загадка, но не за дълго. Съдбата им се е променила през 2005 г., когато археологът Катлийн Мартинес пристигнал и убедил министъра на антиките Захи Хавас от необходимостта да се възобновят разкопките за проследяване на погребението на Клеопатра VII и Марк Антоний.
Те знаят, че Клеопатра е погребана в храма на Изида, но значението на Тапосирис Магна е неизвестно. Сега откритието показва, че е възможно Клеопатра да е погребана тук или в поне близост до храма.

Намерената възпоминателна плоча в храма Тапосирис Магна
Възпоминателната плоча е със 105 см височина, 65 см ширина и 18 cm дебелина. Тя е изваяна в деветата година от царуването на цар Птолемей V, само две години преди създаването на Розетския камък, ключът, който отвори вратата за археолозите в разбирането на египетските йероглифи.
Тази новооткрита възпоминателна плоча е изписана с 20 реда, написани с йероглифна писменост и в нея изписани имената на Цар Птолемей IV, египетски владетел между 211 и 204 г. пр. Хр. и сина му Птолемей V. В плочата са изписани и имената на техните съпруги.
Тази новооткрита плоча също е точно копие на друга, разположена в Големия храма на Изида първоначално намиращ се на остров Филе, на около 8 км южно от Асуан. Тя бе открита и закарана в музей, заедно с придружаващите документи на остров Агилкиа (Agilkia) през 60-те години на 20-ти век, след построяването на язовир Асуан. „Тази връзка предполага, че в двата края на страната, в Горен и Долен Египет, е имало 2 храма, посветени на култа към Изида – Филае и Тапосирис Магна.“ обяснява латиноамериканският археолог Катлийн Мартинес.