Волжка България е в списъка на ЮНЕСКО за световно и културно наследство
Волжка България е призната за световно и културно наследство. Град Болгар е получил сертификат, че е част от Световното културно наследство от генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.

Волжка България е призната от ЮНЕСКО
Българският историко-археологически комплекс в град Болгар се намира в Татарстан, която е автономна република на Русия. Археологическият комплекс е на брега на река Волга и е единственото доказателство за това , че Волжка България е съществувала и процъфтяла между VII и XV век. Вярно е, имали сме българска държава и до границата с Китай.
Историческият град Болгар е бил столица на Волжка България и местните хора са говорели на прабългарски език. През X век живеещите там българи приемат исляма за своя религия, а град Болгар се превръща в ислямско светилище, където мюсюлманите ходят на поклонение. По време на комунизма в Русия на руските мюсюлмани не им разрешавали да посещават Мека и те ходели в град Болгар да посетят свещените места. И днес голяма част от местното население наричат себе си българи.
При археологически разкопки на територията на град Болгар са открити множество жилища, бани, занаятчийски работилници, мавзолей, християнски храм, както и много други интересни находки.

Територията на Волжска България в жълт цвят, от Каспийско до Печорско море.
Смята се, че държавата Волжка България е създадена през 660 г от хан Котраг, който е син на хан Кубрат. Тя съществува до XIII в, когато е разрушена от монголо-татарите и преминава във владение на Златната орда. И днес част от местното население предпочитат да се наричат българи и не приемат името татари.
Включването на град Болгар в списъка на ЮНЕСКО е едно признание за античността на обекта и неговото световно значение. Местните управници очакват това да доведе до повече туристи, както от Русия така и от чужбина.