На Св. равноапостолен княз Владимир имен ден имат всички, които носят неговото име, а също Владимира, Владко, Владо, Владислава, Владислав, Господин
Св. равноапостолен княз Владимир управлявал Киев от 980 до 1015 г. Той е внук на великата княгиня Елена – Олга и на княз Игор.
Великата княгиня Елена – Олга е внучка на Св. цар Борис –Михаил, покръстител на българите. Когато се омъжила за киевския княз Игор, тя започнала да покръства русите. Княз Игор е убит млад, а на трона бил сложен техният син Светослав. Княгиня Елена-Олга управлявала вместо невръстния Светослав.
Княз Светослав отказва да приеме християнството и остава езичник, но неговият син Владимир става християнин. Той покръстил останалите езичници, които все още не били християни.
За огромния принос в развитие на християнството в страната княз Владимир е канонизиран за светец. На негово име са кръстени Киевският университет и много църкви в Украйна.
Днес БПЦ почита паметта и на Св.мъченици Кирик и Юлита.
Св. Юлита по произход е династията на римски царе. Много млада останала вдовица. От брака имала един син на 3 годинки, когото нарекли Кирик. Св. Юлита и малкият Кирик живеели в гр. Икония от област Ликаония. Св. Юлита била предадена християнка.
Император Диоклетиан започнал жестоко гонение срещу християните.
Св. Юлита бягала със сина си Кирик в различни области, но накрая била заловена и изправена пред съда.
През 304 г. Св. Юлита била изтезавана пред очите на малкия Кирик, защото не се отрекла от Христовата вяра. Докато я били с волски жили, момчето гледало страданието на майка си. То започнало да обижда градоначалника и крещяло, че е християнин. Озлобеният висш сановник блъснал Кирик. Той паднал на плочника, ударил си главата. Кръвта обагрила земята, а Св. Юлита била щастлива, че детето й се държало смело и достойно.
Войниците изтезавали още Св. Юлита. Накрая я посекли с меч.
Градоначалникът заповядал телата на убитите в името на Христа Кирик и Юлита да бъдат хвърлени на зверовете. Но две смели слугини ги отнесли през нощта и ги погребали.
Едната жена доживяла възцаряването на Св. император Константин Велики, който не гонел християните, даже победил с Христовия кръст (21 май).
Слугинята показала на вярващи християни мястото, където били погребани екзекутираните Кирик и Юлита. Разказала за тяхното мъченичество.
Когато отворили гроба намерили мощите на светците нетленни.
Част от тези мощи и днес се намират в църквата „Св. Богородица“ в Охрид. Те са чудотворни. В България има голям манастир Св.св. Кирик и Юлита, който се намира в кв. Горни воден на Асеновград.
Църквата в гр.Банкя, обл. София се нарича Св.св. Кирик и Юлита. Тя е построена през 1932 г. и е осветена от Софийския митрополит Стефан.
Калинка Петрова