В дълбока древност Черно море е било голямо сладководно езеро, което е станало солено след чудовищен трус и прекрояване на континенталните профили
Земетресението се случило във времето, по-старо от 8 000 години преди Христа. Тогава се разкъсала стабилната сухоземна връзка между Европа и Мала Азия и в сладководното вътрешно море нахлула средиземноморска вода. Това нахлуване станало със силата на 200 Ниагари, твърдят участниците в експедиция, търсеща следи от всемирния потоп.

Простичкият глинен съд - "чинията на Ной", може би е най-старият експонат с писмени знаци на човечеството
Библейската история на Ной всъщност описва тъкмо тази трансформация на Черно море, което най-вероятно е люлка на европейската цивилизация. По време на тези събития районът около Варна-Дуранкулак е бил населен с представители на високоразвито общество.
Част от тях оцелели, придвижвайки се на огромни салове /Ноевият ковчег?/ на югоизток, където дали началото на шумерската цивилизация. Общностите, които останали близо до старите си поселения, създали тракийската култура.
Резултатите от работата на споменатата експедиция ще бъдат представени в понеделник във Варна, в Института по океанология към БАН. Изследователите са успели да пробият пластовете тиня на морското дъно край българския бряг и са извадили дълбочинни проби, доказващи първоначалния сладководен характер на морето. В подкрепа на тезата е фактът, че в същия район е открито най-старото обработено злато на човечеството, а населението преди потопа е познавало уникални технологии на металолеене и изработка на сечива. Варненската цивилизация предхожда със столетия египетската, а находката, известна като “чинията на Ной” /керамичен съд с 27 знака/ може да се окаже най-старият писмен паметник на човечеството.