Ремонтът беше основен и отне цели 6 години
Но онези, които успяха да гледат първото балетно представление след ремонта, заявиха, че чакането си е заслужавало. Бяха изразходвани 700 милиона долара, имаше финансови скандали и закъснения в изпълнението, но всички неразбории вече са в миналото.
Болшой театър има дълга история. Преживял е три пожара, надживява бомбардировките от Втората световна война. Подводна река имаше съмнения, че може да подкопае основите и да нанесе поражения върху неговата стабилност.
В известната зала „Бетовен“, която е под Театралния площад, вече могат да се правят камерни концерти, на които да присъстват до 300 зрители.
Сцената вече е колкото сграда на 6 етажа. По време на комунизма е правен ремонт, който осакати сградата като загуби част от акустиката. Днес тя отново е върната. За целта са похарчени 200 млн. евро, а работата е извършена от немски специалисти.
По времето на социализма поставили циментена основа за оркестъра, която отново е заменена с олекотена и дървена. Тя от екзотичен дървен материал и може да поглъща вредните вибрации. Новата тапицерия на креслата не само, че е красива, но е звукопоглъщаща. Подиума за балет, глупаво преправян от комунистите, днес отново има наклон от 4 градуса. Така той поема максимално добре приземяването на балерините.
Тук се намира и единствената камбанария в театър (уникално и единствено в целия свят). След 1920 г. умни хора започват да събират камбани от различни руски храмове. Успяват да спасят 35 уникални църковни камбани от претопяване (поредната глупост на болшевиките).
В Германия е изработен нов орган, с тегло 8 тона, отговарящ на габаритите на Болшой театър.
Музите, които се намираха на централната фасада и бяха монтирани от комунистите след Втората световна война, сега са заменени с оригиналните, които датират от 1856 г.
Барелефът и гербът на СССР е свален, изпратен в музей, а на негово място отново е качен историческият герб на Русия (от 1856).
Болшой върна своя императорски блясък, такъв какъвто е бил познат в славните години на Русия.
На първия гала концерт след ремонта в Болшой се събра елитът на Европа – политици, кралски и царски особи. Там бяха Дмитрий Медведев – президентът на Русия, съпругата му Светлана, Владимир Путин – премиерът, Мая Плисецкая – световно известната руска балерина, Моника Белучи, Ангела Меркел – канцлер на Германия и много други.
Повече от 30 камери предаваха това събитие по целия свят. То конкурира новогодишния концерт на Виенската филхармония.