Не е задължително детето да развие астма, макар при наследствено обременените рискът да е по-голям. Но какво означава точно свирене на гърдите при издишване и какво е неговото лечение?
Вярно е, че свиренето на гърдите хората най-често го свързват с бронхиалната астма, но то е признак и на други заболявания.
В ранната детска възраст това е бронхиолитът и от него боледуват повечето деца, без да развиват астма впоследствие. Но дори и това да се случи, астмата вече не е онова тежко заболява- не както в миналото. Със съвременните методи на лечение и профилактика тя успешно се контролира и хората водят нормален, пълноценен живот. Във вашия случай най-вероятно се касае за бронхиолит, който може и повече никога да не се повтори.
Бронхиолитът е заболяване, което засяга най-малките разклонения на бронхите – бронхиолите.
Получава се оток на лигавицата им и по този начин въздухът трудно излиза от белите дробове. Получава се „свирене“ при издишване, което понякога се чува дори от разстояние. Заболяването се среща най-често през Зимните месеци и ранна пролет и засяга предимно кърмачетата и малките деца.
Основна причина за болестта са вируси, но начинът на отглеждане на детето също влияе на заболяването. По-често боледуват деца, които живеят заедно с много хора поради повишения риск от заразяване с вирусни инфекции. Особено „опасни“ са батковците и каките, които посещават детски заведения и носят заразите вкъщи на бебето. Предразположени към бронхиолит са децата с намален имунитет, изкуствено хранените, незакалените, отглежданите в нехигиенични жилища, особено ако в тях се пуши.
В началото бронхиолитът протича както другите вирусни заболявания.
Детето обикновено се заразява от някой болен и първите признаци са хрема, лека кашлица със или без повишаване на температурата. След няколко дни състоянието му се влошава, губи апетит, кашлицата става суха, мъчителна и на пристъпи. Може да се появи „свиркащо“ дишане. При такова състояние детето трябва непременно да се прегледа от лекар, за предпочитане педиатър, тъй като точната диагноза е много важна за адекватното лечение.
При по-леките случаи бебето остава на лечение вкъщи, но под наблюдение от лекар. Прилагат се лекарства, които намаляват отока на лигавицата на бронхиолите и успокояват кашлицата. Основно това е вентолин (салбутамол). Носът се промива с физиологичен разтвор и се слагат подходящи капки.
Освен медикаментите важен фактор при лечението е чистият и влажен въздух.
Стаята, в която се намира детето, трябва да е чиста и редовно проветрявана. Парното изсушава въздуха и затруднява оздравяването, Затова за детето е по-добре въздухът в стаята да е малко по-хладен, но не сух. Сушенето на дрехи върху радиаторите не е полезно, тъй като наред с водата се изпарява и прахът за пране, който се вдишва от детето.
Трябва да се избягват и всички вещества, които дразнят допълнително дихателните пътища и могат да предизвикат алергии – домашен прах, бои, лакове, миещи препарати с белина, дезодоранти и парфюми, цъфтящи цветя, храна за рибки и др.
Децата с тежък бронхиолит и с прояви на дихателна недостатъчност се лекуват задължително в болница. Основно се прилагат инхалации с вентолин със специален апарат. Така при вдишването му медикаментът директно отива там, където е необходим – в бронхите и техните разклонения. Подобрението на състоянието настъпва видимо още след първите инхалации.
При някои случаи се налага и прилагането на кислород, кортикостероиди, антихистамини, антибиотици и др.
Наблюдавайте добре детето с бронхиолит, ако то се лекува вкъщи. Ако малкото започне да диша учестено, посинява, междуребрията и ямката над гръдната кост хлътват при дишане, потърсете веднага помощ. Описаните симптоми означават дихателна недостатъчност и детето трябва да постъпи в болница.
Фактът, че детето е боледувало от бронхиолит, не означава, че ще има последици за цял живот. Напротив, най-вероятно ще израсне като здраво и жизнено дете. Въпреки това трябва да се подобрят условията на отглеждане, особено ако в рода има хора с бронхиална астма и други алергични заболявания. Избягват се всички алергизиращи фактори. На първо място това е домашният прах.
От стаята трябва да се махнат всички предмети, задържащи праха – персийски килими, мокети, китеници, пухени играчки, книги и т.н. Помещението се почиства всеки ден с мокра кърпа, разбира се, в отсъствието на детето. Дете, което няколко пъти е боледувало от бронхиолит, трябва да се спре от детски ясли поне до навършване на тригодишна възраст, за да се ограничи контактът с вирусните инфекции.