Аспирин: Безспорно той е най-продаваното лекарство в света. Бил е синтезиран преди повече от 150 години и бързо завладял пазара на лекарства, защото има много предимства.
Той е отлично противовъзпалително средство. А като уталожва възпалението, в много случаи снема и болката. Освен това сваля повишената температура. Комбинацията от трите действия – против възпалението, болката и температурата го правят незаменим срещу огромен брой заболявания. Аспиринът обаче няма пряко действие срещу причинителите на инфекции, той само подпомага организма да се бори с тях.
Приложението на аспирина обаче има доста особености. Ето ги.
ПРИ ЛЕЧЕНИЕТО НА ТРОМБОФЛЕБИТ – ВНИМАНИЕ!
Лечението на тромбофлебит обикновено се извършва с препарати – антикоагуланти, които удължават времето на съсирване на кръвта и така спират образуването на тромби. Аспиринът има подобен ефект върху кръвта – разрежда я и забавя съсирването. Затова при лечение на възпалени вени аспирин се предписва само след като се спрат антикоагулантите. Ако се сумират ефектите от двете лекарства съдовете стават пропускливи за кръвта и могат да се получат тежки кръвоизливи от вътрешните органи, също – в очите.
ПРЕДПАЗВА ЛИ ОТ ИНФАРКТ?
Това действие е известно сравнително неотдавна. Способността на аспирина да пречи да се образуват тромби го прави добро лекарство за предпазване от инфаркт. Но това се постига само с малки дози – 200-300 милиграма на ден, т.е. – половин таблетка от тези за възрастни. По-големите дози създават неприятности със стомаха и черния дроб.
СРЕЩУ БОЛКАТА Е ДОБРЕ ДА СЕ КОМБИНИРА
Аспиринът има по-добро противовъзпалително действие, срещу болката е по-слаб. Той не повлиява областта в средния мозък, която ръководи усещането за болка. Затова дори и високите дози аспирин не дават желания ефект. Не се опитвайте да увеличавате дозата! Много по-добри резултати се получават, когато аспирин се комбинира с кофеин и аналгин. Тогава ефектът върху болката от трите лекарства взаимно се усилва.
НО УВРЕЖДА ЛИГАВИЛАТА НА СТОМАХА!
Аспиринът дразни стомашната лигавица и, ако се взема постоянно, я уврежда. При възрастните, у които и бездруго лигавиците са по-слаби, аспиринът може да доведе до образуване на стомашна язва с последващ кръвоизлив. Общоприетото народно схващане, че простуди се лекуват с аспирин и ракия е не само погрешно, но и опасно. Аспиринът комбиниран с алкохол може да предизвика разязняване на стомаха в разстояние само на няколко часа. Консумацията на алкохол засилва атаката на аспирина срещу лигавицата.
„САЛИЦИЛОВОТО ПИЯНСТВО“ Е ОТ ВИСОКИТЕ ДОЗИ
Високите дневни дози аспирин /над 1.5 грама/ предизвикват двойна реакция. Да намалят болката от друг произход у възрастните – например от шипове, но дават главоболие, виене на свят и шум в ушите. Това се нарича „салицилово пиянство“. Дължи се на неравномерното разширяване на съдовете в мозъка. То не е безвредно за организма, защото не само натоварва черния дроб, но и създава риск от пробив на съд в мозъка и хеморагичен инсулт.
А МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА И БЪБРЕЧНА КРИЗА
Аспиринът дразни умерено лигавицата на бъбречното легенче. При обичайните дози това няма значение, малко се увеличава количеството на отделяната урина. Но високите дози, които могат да се вземат при простуди / за „по-бързо лечение“/ крият голям риск от предизвикване на бъбречна криза!
ПИЙТЕ АСПИРИН С ВИТАМИН С
Витаминът допълва ефекта на аспирина срещу възпалението, температурата и болката. А едновременно укрепва капилярите и така намалява опасността от кръвоизливи. Комбинацията е особено е подходяща, когато е нужно да се лекуват продължителни болки от главоболие, шипове, артрози, мускулни простуди.
Когато е във форма за бързо разтваряне, се поема най-добре от организма, защото иначе аспиринът пречи на белите кръвни клетки и някои тъкани да използват витамин С.
Независимо, че статията е от преди 3 години искам да обърна вниманието Ви следния факт: в листовката към Витамин Ц дражета на фирма Actavis (Дупница) изрично се казва “…Променя ефектите на или неговото действие се променя при прием с препаратите Атропин, Ацетизал, Аминофилин….“ Е, питам аз, как тогава продават Аспирин с Витамин Ц в едно?!? Като Upsarin и др.? Има ли взаимодействие и ако има – какво е то??