♠ Какво е аспартам? ♠ Как се получава ♠ Защо казват, че е вреден? ♠ Предизвиква ли наистина рак? ♠ Списък от 11 сериозни опасности от консумацията на аспартам ♠ Болестта на аспартам ♠ За кого е вреден изкуственият подсладител
Съдържание:
- Какво е аспартам?
- Как се получава аспартам?
- Защо казват, че е вреден?
- Предизвиква ли наистина рак?
- Кои са сериозните опасности?
- Най-сериозните опасности от аспартам
- №1 Ръст на потенциалния риск от рак?
- №2 Може да провокира или влоши диабет
- №3 Сърдечно-съдови инциденти, инсулт
- №4 Нервна система и разстройства на мозъка
- №5 Депресия, страхова невроза, агресия
- №6 Фибромиалгия, фенилкетонурия
- № 7 Увеличаване на теглото?
- №8 Преждевременна менструация
- №9 Аутизъм при деца
- №10 Заболявания на бъбреците
- №11 Болестта на аспартам
- За кого е вреден аспартам
- Плюсове и ползи. Кои са верни?
- Храни с аспартам
- Цена, откъде се купува?
- Заместители на аспартам
Още в текста: ♠ Плюсове и ползи от аспартам ♠ Храни с аспартам ♠ Цена, откъде се купува? ♠ Изкуствени и естествени заместители на аспартам
Аспартам е нискокалоричен подсладител, който от няколко десетилетия успешно конкурира захарта. Стабилно е стъпил на пазара на диетични продукти и напитки с 0 кКал.
Аспартам е най-противоречивата добавка. Отрича се и се използва.

Това е номерът му като хранителна добавка
Мнозина се боят, че предизвиква рак. И наистина – тя се разпада на аминокиселините фенилаланин и аспарагинова, както и на метанол, който се превръща във формалдехид и дикетопиперазин. Последните три са известни канцерогени.
За вредата на аспартама са извършени много изследвания. Свързват го с някои заболявания и с негативна симптоматика. В същото време изтъкваните преимущества се атакуват и оборват.
Няма друга хранителна добавка, която да е изучена така детайлно и въпреки това да са останали противоречия. Факт, че днес откриваме аспартам в продукти с широка употреба.
В нашата статия ще разгледаме митовете и истините за Е 951.
Какво е аспартам?
Защитниците на диетичните напитки твърдят, че при аспартам не са доказани странични ефекти и че продуктите действително помагат за редуциране на теглото. И наистина, добавката е абсолютно легална.
Но изследване на ефектите от аспартам, публикувано през 2017 г., оповестява повишен риск за сърдечни заболявания и … изненада! – повишен риск от напълняване. За разлика от други ограничени изследвания, това стъпва върху наблюдаването на 407 000 души средно за период от 10 г.
Учените твърдят, че употребата на диетични напитки с изкуствени подсладители водят до увеличаване на теглото и обиколната на талията. Наблюдава се по-висока честота на затлъстяване, хипертония, метаболитен синдром, диабет 2 тип и сърдечно-съдови събития.
Но първо:
Как се получава аспартам?
Когато за първи път прочетох как се произвежда аспартам, не повярвах на очите си. Потърсих втори, трети и още и още източници. Не беше за вярване, но факт.
Аспартам е синтетичен продукт, който се появява в лабораторни условия. Това е станало за първи път през 1965 г., а „баща му“ е химикът Джеймс Шлатер.
Аспартам се получава чрез клониране на бактерии. Те се подхранват, а отделяните от жизнената им дейност вещества се събират и преработват, главно чрез метилиране.
И така, противниците на аспартам имат основание да кажат, че изкуственият подсладител се произвежда от фекалиите на изкуствено гледани бактерии, които се подхранват с различни вредни вещества.
Производство е съвсем икономично и аспартам е евтин продукт. А евтиното привлича потребители.


Микроскопично количество от добавката придава значителен сладък ефект. Тя е 200 пъти по-сладка от естествената захар
Защо казват, че е вреден?
Веднага след употреба аспартам се разпада на три химични съединения – фенилаланин, аспарагинова к-на и метанол.
Първите два компонента са аминокиселини.
Метанол е известен като „дървесен спирт“ и е токсичен в големи дози. Но количеството в една бутилка газирано е толкова, колкото и в естествено газираните напитки като гроздовия сок например.
Звучи безопасно, но така ли е?
Критиците на аспартам посочват, че фенилаланин също е токсична в големи дози. По-лошото е, че когато е свързан с други съединения, както е в аспартам, той не се всмуква бавно по пътя на храносмилането, а почти веднага постъпва в кръвния поток.
При бързо усвояване тази аминокиселина може да проникне през хематоенцефаличната бариера и да функционира като екситотоксин. Потенциално стои риска да се конфронтира с невронните процеси.
Само една чаша газирано с нула калории повишава нивото на фенилаланин в мозъка и намалява нивото на серотонин.
Предизвиква ли наистина рак?
Опасенията в тази посока идват от начина, по който организма усвоява двете аминокиселини в аспартама. Както посочихме, те се всмукват незабавно в кръвта.
Но истинският проблем идва от съдържанието на метанол. Той естествено присъства в някои храни, но винаги свързан с пектин. Пектин-метаноловите съединения безопасно минават през нормално храносмилане и се извеждат.
Но в аспартам метанол е слабо свързан с молекулата фенилаланин. Връзката с лекота се разрушава, създава се т.нар. „свободен метанол“. В гореща среда (над 29°С) връзката се разпада незабавно.
Свободният метанол се превръща във формалдехид – да, балсамиращата течност. И метанолът, и формалдехидът са канцерогени. И двете преодоляват хематоенцефаличната бариера.
Формалдехидът може да се превърне в дикетопиперазин, друг известен канцероген.
Всяко животно, освен човека, превръща формалдехида в мравчена к-на – безвредно в-во. Но хората нямаме ензим за такова превръщане. Вероятно затова при изпитване на аспартам върху животни се получават данни за безопасността на бялото вещество.
Кои са сериозните опасности?
През 2002 г. активистът в борбата срещу аспартам Марк Голд внесъл във FDA списък от 49 симптома, провокирани от аспартам. Сред тях са:
- главоболие (при 45% от хората);
- депресивност (при 25%);
- конвулсии (при 15%);
- замъгляване на съзнанието и загуба на паметта (при 29%);
- болки в корема
- диария.
Такива сигнали и изследвания, доказващи вредата от аспартам, буквално се задушават от 10 или 100 пъти повече изследвания, финансирани от производителите. Продуктът е с отлична доходност и концерните не са готови да се откажат от него.
Марк Голд обаче твърди, че 92% от независимите изследвания откриват странични ефекти.
Институтът Рамазини – изследователски център на рака, през 2014 г. публикува в престижното медицинско издание American Journal of Industrial Medicine заключението си, че аспартам има потенциален канцерогенен ефект. Препоръчва се регулиращите органи в международен план да преразгледат отношението си към добавката.
Най-сериозните опасности от аспартам
№1 Ръст на потенциалния риск от рак?
Институтът Рамазини поддържа своите заключения, че аспартам е свързан с увеличаване на заболеваемостта от лимфон и левкемия. Той повишава риска дори в по-ниски от нормата дози.
Изследвания откриват връзка между добавката и ракови процеси в следните органи: черен дроб, бели дробове, мозък, млечна жлеза, простата, ЦНС.
Във видеото показват списък на онкогенните храни, в който хранителните добавки са на първо място:
№2 Може да провокира или влоши диабет
Лекарите препоръчват на диабетиците да заменят захаро-съдържащите напитки с диетични версии с изкуствен подсладител. Уви, те оказват противоположен на замисления ефект.
Употребата на газирано без захар е свързано с по-висок риск от развитие на диабет 2 тип, метаболитен синдром и симптоматика, свидетелстваща за заболяване на сърцето.
При изследване на 6800 души от различни етноси във възрастовата група от 45 до 84 г. се установява риск от отключване на диабет с 67% по-висок, когато ежедневно се употребява газирано.
Има наблюдения, че приемането на аспартам влошава симптомите на диабет като диабетична ретинопатия и невропатия.
Аспартам конфликтува с толерантността към инсулина. Една от причините за това е, че добавката променя бактериалната среда в червата. Тези изменения могат да предизвика непоносимост към глюкозата при здрави хора.
№3 Сърдечно-съдови инциденти, инсулт
Консумацията на аспартам може да отключи метаболитен синдром – група състояния, включващи високи нива на кръвното, кръвната захар, мазнини по корема, холестерол, триглицериди.
Това рязко вдига риска от патологии на сърцето и съдовете, включително получаване на инсулт, при хора, които ежедневно потребяват диетични напитки
№4 Нервна система и разстройства на мозъка
Доста от оплакванията са на неврологична основа. През 1998 г. неврохирургът Ръсел Бейлок публикува книгата „Екзотоксините: вкус, който убива“. Той описва свое изследване, което свързва аспартам с тумори на мозъка, увреждания на клетките, Алцхаймер, Паркинсон и др. Той ги обяснява с това, че съединения в аспартам стимулират невроните.
Изследване на Университета в Северна Дакота установява увеличено раздразнение, депресивно поведение и намалена пространствена ориентация при хора, прилагащи диета с високо съдържание на аспартам.
Това корелира с изследване върху животни от 2014 г., което доказва повишена гибел на клетки в определени мозъчни зони.
№5 Депресия, страхова невроза, агресия


Аспартам се произвежда и така
Противниците на аспартам го свързват с неврологичен спад, който може да бъде тясно свързан с развитието на някои психични разстройства, особено депресия.
Приемането му потенциално води до намаляване на познавателните и емоционалните функции.
Изследване върху 264 000 души показва, че изпиването на 4 чаши диетична газирана напитка на ден повишава с 38% рискът от развитие на депресия. За сравнение – големите дози кафе повишават риска с 28%.
№6 Фибромиалгия, фенилкетонурия
Причините за разстройството фибромиалгия засега са неизвестни. Следователно няма и надеждно лечение.
В търсене на ефикасен подход се стига до извода, че отстраняването на аспартама и глутаминат натрия (двете най-разпространени хранителни добавки) води до пълно или почти пълно премахване на всички симптоми. При възобновяване на приема симптомите се завръщат.
Аспартам е забранен и за болните от фенилкетонурия. Причината е, че съдържа фенилаланин.
№ 7 Увеличаване на теглото?
Тук твърденията на противниците са разбиващи: аспартам, считан за нискокалоричен подсладител, всъщност увеличава теглото.
Аспартам провокира метаболитен синдром, една от особеностите на които е натрупването на излишни мастни слоеве на корема.
Естествената захар има сериозно предимство: при отдаването на определено количество калории тялото получава сигнал, че трябва да спре да яде.
При аспартам това няма как да се случи, защото добавката не дава калории.
Напротив, тя поощрява консумацията на сладко, което няма калории. Постепенно се развива зависимост и се увеличава консумацията на сладости.
Едно изследване върху мишки открива и още нещо: фенилаланин инхибира храносмилателен ензим, който защитава от появата на метаболитен синдром.
Така се спират нормалните реакции на организма, изработени за защита от напълняване и някои заболявания.
№8 Преждевременна менструация


Ползите за вталяването се оспорват
Три американски университета изследват момичета под 18 г. Заключението им е, че диетични безалкохолни напитки с кофеин са свързани с ранно развитие на менструален цикъл.
Защо е неприятно? Това е ранно полово съзряване, което вдига риска от рак на мл. жлеза, болести на сърцето, диабет.
№9 Аутизъм при деца
В списание Medical Hypotheses учени обсъждат вероятността жени, подложени на въздействието на метанол, значително по-често да раждат деца с аутизъм.
№10 Заболявания на бъбреците
Има опасения, че аспартам е вреден за цялото храносмилане и че провокира хронично възпаляване на червата.
Относно бъбреците, потребяващите аспартам са подложени на 30% по-голям риск от спад на функционалността на чифтния орган.
№11 Болестта на аспартам
Това не е официално признато заболяване. Терминът идва от едноименната книга на д-р Х. Робъртс, който от 2001 г. до смъртта си през 2013 г. активно настоява за забрана на добавката.
Описаните от него „симптоми“ на болестта включват: диабет, ниско ниво на глюкоза в кръвта, конвулсии, главоболие, депресия и психически разстройства, хипертиреодит, високо кръвно, артрит, МС, Алцхаймер, лупус еритематозус, тумори на мозъка.
Аспартам съвсем не е единственият противник в борбата срещу добавките. Мнозина отхвърлят всички изкуствени подсладители, както виждаме във видеото:
За кого е вреден аспартам
Колкото и да е спорно това „Е“, има категории хора, които не следва да рискуват с него. Това са потенциално застрашените от:
- Поява на метаболитен синдром;
- Инсулт;
- Зле контролиран апетит;
- Наднормено тегло;
- Рак в семейната анамнеза;
- Слаба нервна с-ма.
Плюсове и ползи. Кои са верни?
- По-сладък от захарта: така е, с 200 пъти по-голяма сладост. Заменя напълно ползването на захар;
- Има вкус на захар: вкусът се приближава максимално;
- Алтернатива за диабетици: не променя нивото на глюкоза в кръвта;
- Без кариес: да, не причинява кариес, защото не представлява храна за бактериите в устната кухина;
- Подчертава плодовия вкус, например в дъвките аспартам увеличава аромата 4 пъти;
- Има малко калории: да, само 4;
- Подхожда за бременни: ако се боят от натрупването на прекалено много килограми, да. Но да не изключваме рисковете, описани дотук. Бременните се щадят от всякакви химически изкуствени продукти.
Храни с аспартам
Химическото название е калиев ацесулфам. Намира се под стотици търговски наименования, по-известни сред които са NutraSweet®, AminoSweet®, Pal Sweet Diet®.
Той се влага в хранителната индустрия за производство на газирано без захар, дъвки, бонбони, разтворими витамини.
Изчислено е, че аспартам присъства в повече от 6000 вида храни, затова е невъзможно да се изброят наименования.
Видове продукти с аспартам:
- Напитки с маркировка „без захар“ и „без калории“;
- Дъвки с вкус на мента;
- Подправки без добавена захар;
- Ароматизирани сиропи;
- Ароматизирана вода;
- Сладоледи без захар;
- Диетични чайове студени;
- Плодови сокове без захар;
- Спортни напитки със съответната маркировка;
- Меки бонбони;
- Обезмаслен йогурт;
- Натурални хранителни фибри;
- Прахообразни добавки, протеини;
- Добавки за контрол на апетита;
- Боза.
Цена, откъде се купува?


Аспартам се харесва за разхладителни напитки
Продава се на прах, маркировка: Е951. Пакетче от 100 г. е 9.20 лв.
В хипермаркетите има разнообразни подсладители на таблетки и течни. Изкуствените са със захарин, цикламат и аспартам. Цените са от порядъка на 2-3 лв. за няколко стотин дози.
Заместители на аспартам
А кой е най-безопасния изкуствен подсладител?
Принципно, изкуственият продукт не е за предпочитане. По-интересни са нискокалоричните естествени алтернативи на аспартам.
- Стевия – растителен заместител на захарта, също 200 пъти по-сладка от нея. Добива се от растения, растящи в определени зони на Южна Америка. Убива възбудителя на борелиоза. За предпочитане е органично добитата;
- Мед – въпреки че е калоричен, той помага за контролиране на теглото, подобрява съня и с окислителния стрес. Знаем, че медът е лекарство за много болки;
- Монк фрут – подсладител на плодова основа без калории. С 300 до 400 пъти по-голяма сладост от естествената на захарта. Екстракт от едноименното азиатско растение. Намалява риска от диабет и рак, успокоява инфекции;
- Глюкоза – тя има 100 ГИ, което е от огромно значение за вталяващите се и диабетиците;
- Фруктоза – плодова захар, нисък ГИ, не попада в кръвта и не повишава кр. захар. Но има свои негативи като затлъстяване на ч. дроб, повишаване на триглицеридите и др.;
- Сироп от агаве – подслаждането идва от фруктоза, чиито негативи описахме;
- Кленов сироп – съдържа поравно глюкоза и фруктоза. Има специфичен вкус;
- Кокосова захар – фруктозното й съдържание е близко до това на меда;
- Дъвки без аспартам – обикновено производителите афишират дъвки „без захар“, но подсладители се използват. Макар и малко, има и без аспартам. Например Кодент, Триза;
- Витамини без аспартам – ситуацията е като при дъвките. Продукти без аспартам са например Марсианци, новата линия на SupraVit.
Аспартам или захарин? Захарин е с 300 пъти по-висока сладост от захарта, аспартам – 200 пъти. Тоест употребява се в по-малко количество. Друг плюс е, че е устойчив към нагряване и към кисела среда. Минус: има лек горчив привкус. Затова често се смесва с аспартам, за да се използват преимуществата му при подобрен вкус.
Аспартам или сукралоза? Простата захар сукралоза се получава като към глюкозата се добавят три атома хлор. Така се получава вещество, 600 пъти по-сладко от захарта. Безопасно при бременност и лактация.
Аспартам или фруктоза? Фруктозата е с ниска подслаждаща способност – само 1.5 пъти повече от обикновената захар.
Противниците на аспартам имат достатъчно алтернативи за подслаждане – други изкуствени подсладители или натурални такива с висока степен на сладост. Ако изпитвате безпокойство за здравето си, проверявайте етикетите за маркировката Е951.
За аспартам се пишат много статии и се заснемат видеа като това:
Източници:
Токсичност и недостатъци на аспартам
foodformula.ru