Анемия (анемичен синдром) възниква и при възрастни хора и тогава е особено опасна!
По своята същност анемията е синдром, който може да възникне при различни болести и по различни причини.
Една от съставките на кръвта са еритроцитите – клетките на хемоглобина. А основната задача на хемоглобина е да доставя кислород на органите и тъканите. Това е възможно само благодарение на йоните на желязото. Тъй като желязото и витамин В12 играят много важна роля в кръвотворния процес, недостигът им предизвиква анемия.
Анемията е желязод ефицитна, когато не достига желязо, и съответно В12-дефицитна , когато не достига витамин В12. Желязото е елементът, който придава червен цвят на нашата кръв. Когато не достига, кръвта е по-светла и създава впечатление, че е по-малко. Неслучайно анемията е наричана още и малокръвие.
Причините за това нарушение и при възрастни хора
Оскъдното хранене, гастритът и дори отстраняването на две трети от стомаха не могат да бъдат причина за недостиг на желязо. При младите момичета често възниква повишена потребност от желязо, особено ако те израстват бързо и се занимават със спорт.
По тази причина те получават така наречената ювенилна хлороза. Това, макар че не е норма, е напълно естествено състояние, което лесно се поддава на лечение и за което ще говорим по-долу. Ако обаче това състояние възникне при възрастни хора, вече е налице повод за сериозно безпокойство.
Както се вижда и по-долу от инфографиката, болестите свързани със сърцето, сърдечната система и дишането или така наречената от Рудолф Щайнер „ритмична система“, се появяват обикновено във възрастта между 49 и 56 години. Ако анемията възникне при хора, по-възрастни от тези в посочения диапазон, имаме голям проблем. Трябва незабавно да се вземат всякакви мерки за бързото им и необратимо (доколкото е възможно) лечение.


Усилване и отслабване физическите сили при различните възрасти, според Рудолф Щайнер. (кликни за пълен размер!)
Понякога анемията се развива при възпалителни, инфекциозни заболявания. И по външни прояви тя прилича на желязодефицитната. Това обаче обърква лекарите и затова е задължително да се направи изследване на кръвта. Това изследване показва, че количеството желязо е в нормата, но еритроцитите не са достатъчно. Следователно, трябва да се лекува възпалението и инфекцията.
И не на последно място е “класическата” анемия, предизвикана от загуба на кръв. И е по-добре, ако тази кръвозагуба е видима, а не скрита. Лечението включва прием на желязо По неофициална статистика болните с анемия стават все повече и повече. Но, за съжаление, нитоте, нито техните близки обръщат сериозно внимание на първите прояви на това състояние – бледност, изтощеност и така нататък.
И се стряскат едва когато основната болест се прояви в пълната си сила, което, естествено, затруднява лечението. Дори понякога болните се отнасят на носилка до болницата, когато нивото на хемоглобина спадне до критичните стойности. И пак за съжаление, лекарите понякога не си правят труда да търсят причината за кръвозагубата, ако тя е скрита.
А това не е толкова сложно и позволява да се води борба с основното заболяване. На първо място трябва да се приемат препарати на основата на желязото, а такива в аптеките има много. И най-подходящи от тях са препаратите с пролонгирано действие. Специалистите не препоръчват инжекциите за вкарване на желязо в организма, като казват, че такова лечение трябва да се прилага само при крайна нужда, например когато изцяло е отстранен стомахът или част от тънките черва. Инжекциите оказват много повече странични ефекти от специалните таблетки.