Приписват авторството на „Азбучна молитва” на Константин Преславски
„Азбучна молитва” е първото произведение в мерена реч в старобългарската литература. Всеки стих започва с поредна буква от азбуката, прийом известен като азбучен акростих. Авторството на тази творба се приписва на Константин Кирил или Константин Преславски. Върху това кой е написал творбата обаче има научни спорове. Поетичен превод на това произведение, съдържащо 40 стиха, е направен от поетите Кирил Христов и Емануил Попдимитров.
Най-старият запазен препис на „Азбучна молитва” е руски и датира от 12-и век, където тя е публикувана като пролог към Учителното евангелие. Творбата представлява лирично отклонение на един книжовник, който, осъзнавайки силата на словото, се прекланя пред християнските ценности и добродетели. Тя е писана на глаголица и акростихът следва реда на глаголическите букви. По-късно текстът е нагоден към кирилицата. Стихотворението вероятно е писано в края на 9-и век.

Авторството на Константин Преславски е спорно в научните среди
„Азбучна молитва” започва така (преводът е на Клементина Иванова):
А Аз се Богу моля с тия думи:
Б Боже на торението всяко и създателю
В на сВета и видим, и невидим,
Г Господ Дух прати, живототворящия,
Д за Да вдъхне във сърце ми слово,
Е коЕто помощ ще даде на всички,
Ж живеещи по твоите наредби.
Авторът на „Азбучна молитва” Константин Преславски е живял през 9-и – 10-и век. Той е ученик на Методий. Друго негово значимо произведение е „Проглас към евангелието”.