Кралица Елизабет ІІ 60 години на трона – скромни тържества във Великобритания
Макар, че тържествата заслужават особено внимание във Великобритания, защото кралица Елизабет ІІ е един от най-дълго властващите монарси на Острова, тържествата ще бъдат сравнително скромни
Поради трудната икономическа обстановка, церемониите ще преминат с по-малко блясък от установените английски традиции, характерни за предците на английската кралица. Но пък цялата 2012 г. ще бъде посветена на този юбилей.
Тази година Лондон ще бъде домакин и на Олимпийските игри, които допълнително ще допринесат за популяризиране на английската монархия по целия свят.
Младата Елизабет се качва на трона на 6 февруари 1952 г. На този ден нейният баща крал Джордж VI умира. Но церемонията по възкачването се е състояла на 2 юни 1952 г., след като изтекъл семейният траур.
В продължение на 60 години кралица Елизабет ІІ се опитва да държи живи старите традиции, за което постоянно търпи критики.
Но в живота й не всичко е розово. Тя преживя нетипични за семейството й събития. Принц Чарлз и принцеса Даяна се разведоха, а малко след това принцесата загина и остави сираци двамата млади принцове.
Другият син на кралицата Едуард също се разведе със съпругата си Сара Фъргюсън. Снахата Софи беше хваната в издънки.
Но в личните дела и в държавните кралица Елизабет ІІ проявява изключително мъжество, характер и силен дух, на които се възхищават владетели и държавници по целия свят.
На 20 март 2012 г. кралица Елизабет ІІ ще произнесе в реч пред парламента от първите годините на нейното управление.
В средата на месец май ще бъде организирана възстановка на събития от 60-те години, през които Елизабет II е на престола. В замъка „Уиндзор“ ще участват 900 фигуранти, сред които ще бъдат поканени за участие маори, инуити, зулуси и др. За самата възстановка ще бъдат използвани 500 коне от породите американски мустанги, чистокръвни коне от Оман и джайпурски марвари.
На 3 юни 2012 г. (неделя) ще се състои Големият обяд, на който ще се съберат милиони поданици на кралица Елизабет II. Храна ще бъде раздавана на тържества в парковете, пъбовете и по главните улици.
След Големия обяд ще се проведе шествие по Темза. Хиляда разнородни плавателни съдове ще следват кралската баржа. Подобен уникален спектакъл не е провеждан от времето на крал Чарлз II, който е управлявал по времето на Краля слънце Луи XIV във Франция.





















Que Votre Majesté sois toujours sous la protection de Notre Seigneur!